obrazok
obrazok
obrazok   obrazok
obrazok
Chodníky v OSAde


Prihlásenie
Súkromné správy
WEBmail
Napíšte nám
Fórum
Fotogaléria
Návštevná kniha
Úschovňa súborov
Odporučte nás
Podporte nás


Zaslať článok
Archív článkov
Témy článkov
K stiahnutiu
Kalendár akcií
Banner k stiahnutiu


Vyhľadávanie
WEBové odkazy
Vyhľadávač spojov
Mapa sveta


Mapa stránky
Zoznam OSAdníkov
Štatistiky OSAdy
Otázky a odpovede
Kalendár akcií
apríl 2024
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  

Iné actions
Meniny
Narodky
Oslavy
Vander
Zo zvadiel
Oznámiť udalosť! Oznámiť udalosť!
Úschovňa súborov
Tvoja zložka ( upload/ ) neexistuje. Choď TU a vytvor si svoj ukladací adresár!
:: Póčo :.
Počasie Košice
obrazok Vandre: International trip from Muráň
obrazok
Publikované: Štvrtok, 15.10. 2009 - 16:43:17 Od: Kidak
Polienko z potuliek a vandrovMuráňVízia zlého počasia a iné ,,objektívne“ príčiny spôsobili, že sme s Bobešom v piatok poobede vystúpili z wagóna v MargecanyCity sami. Čoby slovenská časť ,,expedície“ medzinárodnej, verní svojím záväzkom hlavne voči Írom a Rusom, hasili sme to rovno do krčmy Pod orechom.

 Rumy s kofolou (ja) a pivá (Bobeš) rýchlo zahnali chmúrne myšlienky a začínajúci dialóg nechal šípiť, že dnešný večer pri táborovom ohni ešte zažije kvalitné interpretácie myšlienok. Trek na Skalu ubehol štandardne, najexponovanejší úsek tesne pod bivakom sme pre silnejúcu tmu šli popamäti-pohmate. Všade dookola popadané drevo uľahčilo založenie ohňa. Už sme len natiahli celtu, vytiahli žracáky, ešusy a pustili sa do ,,stolovania“. Stolovalo sa až do polnoci a nebyť nad nami Damoklovho meča, v podobe budíčka o 5:00, vydržali by sme s ľahkosťou motýľa aj dlhšie. Ťažké mračná, ktoré nám viseli nad hlavami po celý deň, nijak našu existenciu neohrozili ani po zbytok noci. Ako by nám dávali ešte poslednú šancu pred apokalypsou.

   Budíček ráno o 5:00 nebol až taký kritický, keďže Bobešovi aj mne bolo treba akútne vyprázdniť mechúr. Čaj s rumom je vraj močopudný. Ľahké raňajky s kávou za tmy mali svoje čaro. Za tmy sme taktiež vyrazili do Margecian, kde nás už čakala trojčlenná tlupa bratov Čechov. Na kúpu cestovného dokladu ostávala posledná minúta a tak sme sa s Radkou, Ágom a Tomášom poriadne zvítali až v motorke smerujúcej cez Gelnicu, Švedlár, Stratenú, až na Červenú skalu. A tam sa na nás zniesol prvý dážď. No dážď, ono to boli len také ľahké kvapky v podobe prehánok, ktoré nás z prestávkami ,,osviežovali“ až po Veľkú lúku na Muráni. Kone, ktoré sa tam pásli by potešili dušu každého romantika. Bolo ich tam asi 80 tmavých krásavcov. Ágo tam fotil so svojou novou digisuperzrkadlovkou ako o život. Verím, že z toho aj niečo zverejní.

   Jeho plán, prespať na verande Chaty pod hradom, sa zdal byť vzhľadom na mrholenie, ktoré sa menilo na dážď silnejšieho charakteru ako veľmi dobrý. Z Veľkej lúky pod hrad je to slabých 20 minút, no dážď naberal na sile a tak sme si vcelku vydýchli, keď nás privítala vľúdna, suchá a zasklená veranda. Ágo spomína, ako tu raz spala 14-členná banda trampov a mne hlavou blysne myšlienka, že v tejto päťčlennej medzinárodnej zostave to bude luxus. Počiatočné plány, ako si budeme kuchtiť na otvorenom ohni kazí už teraz prietrž mračien a tak pragmaticky vyťahujem varič s bombou a ide sa na vec. To isté robí Radka a o chvíľu už klokotajú dva kotlíky na ,,umelom“ ohni. Mimo náš úkryt padajú z neba tony vody, chudák starý odkvap na streche nestíha prehĺtať toľké množstvá daru nebies. Musí to už byť dávno, čo som zažil prietrž, ktorá trvala poldruha hodiny ako táto. Ale aj tá nakoniec stratila na sile, až dážď ustal.

   Posilnený neskorým, no skvelým obedom ala Radka využívam možnosť bez zmoknutia vyšliapať si na Muránsky hrad a nasať trocha slovanskej histórie. Pridáva sa ku mne Bobeš aj Ágo s Radkou, Tomáš dobrovoľne stráži náš ,,hrad“. Na Muránskom hrade si ozrejmujeme historické fakty, Ágo stíha popritom aj poľovať s fotoobjektívom. Asi po polhodine prvý krát zahrmí. Domnievam sa, že sa mi to len zdá, veď nad Muráňom a ďalej na západ už prenikajú cez mračná prvé slnečné lúče. Hrmenie druhé! Obzriem sa z rozhľadne aj smerom na východ a tam... Akoby som hľadel do Tolkienovej temnej oblohy z Pána prsteňov. Toto bude zlé... Tretie hrmenie už presvetlí oblohu a prvé (ďalšie) kvapky vody padajú z neba. Pri ústupe z hradného rumoviska podvedome zrýchľujeme krok. Bobeš to robí evidentne najlepšie. V lese je šero, vlastne skoro tma, chronologické striedanie sa záblesku a hromobitia podfarbuje monotónny hukot valiacej sa vody. Je tak do 5 stupňov nad nulou. Do nitky zmočení, po jednom vchádzame do nášho suchého útočiska. Neviem sa zbaviť čudného pocitu, že sa nám Tomáš popod fúzy škerí. Pokiaľ zovrie voda na čaj, za sklami verandy už jednoznačne vládne tma, len na zlomok sekundy nebo zažiari ako cez deň a o sekundu-dve neopísateľný rachot. Neborák odkvap už opäť nestíha.

   Ako prvý som si pripravil pelech ja, ale všetci akoby len na to čakali. Okolo ôsmej večer si Bobeš s Tomášom ešte vymenia pár doplňujúcich informácií ohľadom Migu-21 a jeho modifikácií (zabudol som poznamenať, že títo dvaja sa teda stretli...) a jeden po druhom zaspávame. To sa ale len domnievam, nakoľko som odpadol prvý. Ráno svorne konštatujeme, že pršalo celú noc, prší stále a ešte dlho bude. Tomáš mysliac si, že pozdvihne náladu, číta predpoveď na nasledujúce dni. Či tá Sodoma Gomora zlepšila morálku Ágovi a Radke, o tom pochybujem. Mne však áno. Ja aj Bobeš, na rozdiel od tých nešťastníkov, budeme spať večer doma. Tak sa ešte spolu naraňajkujeme, s Bobešom si balíme svoje sakypaky, lúčime sa s bratmi Čechmi a v duchu si prajeme, aby sa stal zázrak a aspoň trochu sa im zlepšilo počasie.

   Po červenej do Muráňa je to necelá hodinka. Všade naokolo vidieť stopy po včerajšej smršti. Potoky dažďovej vody sa tvorili všade naokolo. Kombináciou autobusu a dvoch vlakov prichádzame do Kysaku, kde sa so mnou Bobeš lúči. O 20 minút som v náručí rodiny a domova aj ja.

   Teraz, necelý týždeň po akcii sa už dokážem tešiť na najbližší vander. Aj preto, že viem kde to bude a poviem Vám, máte sa na čo tešiť!!!

 

Kiďo.

 
Súvisiace odkazy
· Hľadaj v téme Polienko z potuliek a vandrov
· Hľadaj v článkoch od autora: Kidak


Najčítanejší článok na tému Polienko z potuliek a vandrov:
6 nocí v hamace aneb Slanské vrchy 2013

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Zdieľať na FB
" International trip from Muráň" | Prihlásiť/Registrovať | 4 komentárov | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa

Re: International trip from Muráň (Hodnotenie: 1)
Od: kepo - Piatok, 16.10. 2009 - 08:15:48
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://osadnici.com
Normalka som to pri citani s vami prezival, velka skoda ze nam to s Vrabcom ZASE nevyslo. Cez vikend sme na vas mysleli. Zacinam mat z toho depresie... Keby bolo nejake foto, tak to dohodime k clanku...

Re: International trip from Muráň (Hodnotenie: 1)
Od: Kidak - Piatok, 16.10. 2009 - 09:00:22
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://www.osadnici.com
Fotil len Ágo...ak to prezili hadam nejake posle...

Re: International trip from Muráň (Hodnotenie: 1)
Od: bobes - Utorok, 20.10. 2009 - 07:00:23
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Tak toto písal dáky básnik, či kto. Fajnový sloh. Ľaľa ho krpčkoke...Bobeš

Re: International trip from Muráň (Hodnotenie: 1)
Od: bobes - Utorok, 20.10. 2009 - 07:01:44
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Oprava: má tam byť "Ľala ho krpčoke". Bobeš
obrazok
OSAdníci.com
Powered by United Nuke
obrazok
obrazok obrazok ClankyOSAdne ForumK stiahnutiuPrihlasenienapis nam