obrazok
obrazok
obrazok   obrazok
obrazok
Chodníky v OSAde


Prihlásenie
Súkromné správy
WEBmail
Napíšte nám
Fórum
Fotogaléria
Návštevná kniha
Úschovňa súborov
Odporučte nás
Podporte nás


Zaslať článok
Archív článkov
Témy článkov
K stiahnutiu
Kalendár akcií
Banner k stiahnutiu


Vyhľadávanie
WEBové odkazy
Vyhľadávač spojov
Mapa sveta


Mapa stránky
Zoznam OSAdníkov
Štatistiky OSAdy
Otázky a odpovede
Kalendár akcií
apríl 2024
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  

Iné actions
Meniny
Narodky
Oslavy
Vander
Zo zvadiel
Oznámiť udalosť! Oznámiť udalosť!
Úschovňa súborov
Tvoja zložka ( upload/ ) neexistuje. Choď TU a vytvor si svoj ukladací adresár!
:: Póčo :.
Počasie Košice
obrazok Vandre: Tramp obyčajný v jesennom období...
obrazok
Publikované: Pondelok, 05.11. 2007 - 00:00:00 Od: Kidak
Polienko z potuliek a vandrovCergovAko u mnohých vandrákov ani u nás nie je zvykom končiť tulácku aktivitu vyhasnutím posvätného jesenného ohniska. A tak tu v skratke opíšem, čo sme ,,vonku" zažili v tomto pestrofarebnom období a to tak, že tu zhrniem hneď vandríky dva. Jeden októbrový a jeden novembrový, nakoľko bol medzi nimi prestoj slabých 96 hodín...

Čergov

cestouOktóbrový Čergov začal vskutku pozvoľna. Stretnutie na SAD-ke v sobotu o 11:00 je toho dôkazom, ale keďže osadný guru sa tváril sebavedome (tento krát to všetko precízne naplánoval on) , nijak vážne som sa nevzrušoval a cestu busom do Prešova som si v rámci možností užil. V Prešove sme vymenili bus za vlak a po trojnásobnej kontrole, kde to máme vlastne vystúpiť, pri jednom pive už len čakali na stanicu Hertník.


Cestou Po necelej hodine sme sa dočkali a vedení zelenou značkou prechádzajúc miestnym pohostinstvom, rozoranou a vodou presiaknutou lesnou cestou, neskôr už suchou hrebeňovkou zaliatou tisíckou farieb, naväzujúcou na spevnenú lesnú cestu, došli až do sedla Čergov. V miestnej horskej chate (skôr chatiske) rovnomenného názvu ochutnali ponúkané pivo a vydali sa na vrchol Čergov, na ktorý nám to malo trvať asi pol hodiny po modrej.

FloriánŽe ,,malo" neznamená hneď ,,musí" som sa presvedčil po tom, čo Kepo sebavedome (opäť) určil smer a tak nevedomky sa trampíci od cieľa vzďaľovali a nie naopak, ako to bolo v pláne. Vďaka mne sme neskončili niekde v Miškolci, ale predsa len na Čergovskom kopci, aj keď asi s hodinovým meškaním. Za šera sa zrub nehľadá ľahko, obzvlášť, ak ste na konkrétnom mieste po prvýkrát. Asi aj preto Vedúci cítil potrebu pod ťarchou svedomia získať nejaké body na svoju stranu. To sa mu nakoniec podarilo a my sme noc namiesto v mojom stane strávili v zrube zvanom Drina.

VečerŠtandardy takého večera nemusím opisovať, dodám, že sme zaľahli tesne pred druhou hodinou rannou. Po raňajkách už to šlo ako po masle (hrebeňovky nebývajú také vyčerpávajúce, keď už na tom hrebeni ste), kopírujúc červenú značku. Minuli sme Chochuľku, pod ňou turistickú chatu Encián, zdolali Bukový vrch. To všetko až v sentimentálnej atmosfére, k čomu dopomohlo aj špičkové jesenné počasie.

ZobrakNa Šoltysovej poľane sa k nám pripojila modrá značka držiac sa nás až na vrchol Žobrák. Tu miestni aktivisti (predpokladám) postavili štýlovú rozhľadňu s integrovanou útulňou, čo podľa môjho názoru ocení mnoho romantikov prechádzajúcich okolo. Červenej sa držíme ešte asi hodinu, až po kostol dediny Hervatov. Tu sa vander defacto končí, ostáva už len kombinovaná cesta do Košíc...

Spišské Vlachy

CestaNovembrové Spišské Vlachy sme už zažili mnohokrát, po prvýkrát však s deckami. Do vlaku v sobotu ráno som s juniorom pristúpil v Ťahanovciach trochu riskantne, keďže som nič netušil o odstávke jedného úseku trate a vláčik nám pristavil v protismere. Takže trocha adrenalínu, len tak zľahka na začiatok. Vo vlaku mi tvár znetvoril úsmev hneď po tom, čo som zhliadol Naštu, ktorá sa z rodinných dôvodov nemala Vlachov zúčastniť a ktorá nám aj so svojimi podarenými ratolesťami tak pripravila extra dávku humoru. Takže hodina vo vlaku ubehla rýchlo, spomeniem len zeleninu a ovocie, ktoré sa milej Nastenke rozsypalo z "bágla" po celom vagóne a ktorá ho zbierala s výrazom, že vôbec nepatrí jej.

SarkanVo Vlachoch nás už ,, čakal" krčmár v staničnom bufete, tak sme mu spravili radosť a dali si pár kofôl a možno aj nejaké pivo. Vonku zúril Oskar, tak nám uja krčmára opustiť nerobilo až také muky. Decká vyskúšali šarkana (raz aj ja...ach jaj), no vzhľadom na absolútne bezvetrie sa ubehali skoro na smrť.


Na zrubCesta na zrub je už rutinou, no pre omladinu sa cesta po koryte výdatného potoka zdala veľmi motivujúcou, pre Dominika až tak, že sa rozhodol okúpať. Zrúbik bol opustený, tak sme ho rýchlo zaplnili do posledného miestočka. O tom by vedela rozprávať Saška, ktorú celú noc okopával akčne spiaci Jurko, tuším schytala aj nejaký ten lakeť...auuu. Nedá sa však len zabávať, preto sme zrenovovali strechu " fungel" celtou a dúfam, že tak predĺžili životnosť zrubu o pár rokov.

Pred zrubomPotom sa už len kuchtilo, dochucovalo, riedilo, do toho som občas niečo zabrnkal na gitare. O deťoch sme takmer nevedeli, zamestnali ich kartové hry, nás zase degustácie vín....Po desiatej v noci prítomných uspal dážď (okrem Sašky), ráno mu však už došli sily. Raňajky, pobaliť sa, fotka do archívu a už skupina tiahne včerajšou cestou späť.

Na stanici máme čas, tak oslavujeme Kepove meniny, nastupujeme do vlaku a plánujeme najbližší vander do Ružínskej jaskyne...

Kiďak.

 Poznámka: ďalšie fotografie z vandrov sa nachádzajú vo fotogalérii
 
Súvisiace odkazy
· Hľadaj v téme Polienko z potuliek a vandrov
· Hľadaj v článkoch od autora: Kidak


Najčítanejší článok na tému Polienko z potuliek a vandrov:
6 nocí v hamace aneb Slanské vrchy 2013

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 4
Hlasov: 1

Veľmi dobrý

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Zdieľať na FB
"Tramp obyčajný v jesennom období..." | Prihlásiť/Registrovať | 7 komentárov | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa

Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 0)
Od: Anonym - Pondelok, 05.11. 2007 - 11:21:10
No, som doma pár hodín a už ma "káre" na ďalší vander len čo si pozriem pár fotiek. ;-)
Čergov bol krásny (plánujeme na budúci rok v lete stráviť tam aspoň týždeň aj s deťmi), a zrubík na Spiši na odpočinutie priam perfiš. Zrub sme premenovali vzhľadom na nami inštalovanú farbu novej strechy na "Blue House" (konkurenčný názov podobnému ale menej známemu americkému názvu nehnuteľnosti zvanej Biely dom)...
Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 1)
Od: DAdy (dady64sk@post.sk) - Streda, 07.11. 2007 - 19:28:39
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://dady.nfo.sk
 
ten zrubik nepoznam, ale nesli ste nahodou dolinou Bielej vody ? to by ten white house celkom pasoval :-)
Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 1)
Od: Kidak (rtomecko@orangemail.sk) - Štvrtok, 08.11. 2007 - 19:32:54
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://www.osadnici.com
 
Neviem ktory zrub z tych dvoch myslis (spomenutych v clanku) vzhladom k tej ,,doline Bielej vody,, ale ten na Čergove je na hrebeni (absencia doliny)a k tomu pri Spisskych Vlachoch sa sice ide cez dolinu, no o ziadnej ,,Bielej vode,, neviem. Je ale orientovany na Galmuse (mapa: Volovske vrchy-Krompachy...č. 125)
Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 1)
Od: Kidak (rtomecko@orangemail.sk) - Štvrtok, 08.11. 2007 - 19:35:37
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://www.osadnici.com
 
4DAdy: ak mas zaujem mozem ti zakreslit do mapy pribliznu polohu zrubu...
Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 1)
Od: DAdy (dady64sk@post.sk) - Štvrtok, 08.11. 2007 - 20:08:13
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://dady.nfo.sk
 
jj, poprosim ta poslat na sukromny mail;
dolina Bielej vody je smerom od Olcnavy na juh-juhozapad k Poracu, dojdes nou pod Sarkanovu dieru, tak som myslel, ci ten zrub nie je niekde pod Humencom;
oki, takze mozes obidve lokality, event s vyuzitim www.turisticka.mapa.sk;
thx, D'Ady
Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 1)
Od: DAdy (dady64sk@post.sk) - Štvrtok, 08.11. 2007 - 20:09:10
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://dady.nfo.sk
 
edit: turistickamapa bez bodky...
Re: Tramp obyčajný v jesennom období... (Hodnotenie: 1)
Od: Kidak (rtomecko@orangemail.sk) - Piatok, 09.11. 2007 - 07:58:40
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://www.osadnici.com
 
Poslal som ti mail aj s jpg...dufam ze ti dojde...potvrd.
obrazok
OSAdníci.com
Powered by United Nuke
obrazok
obrazok obrazok ClankyOSAdne ForumK stiahnutiuPrihlasenienapis nam